Tipy a triky jak si rychle poradit se špinavým nádobím

uvodni


Kdo umyje nádobí po obědě či večeři? Je toto i vaše každodenní rodinné dilema? Mytí nádobí patří k pracím, o které se členové domácnosti zrovna nepřetahují. Ale každá z nás chce najít kuchyni vždy čistou a nádobí připravené na další vaření a používání. A ne každý má finance či prostor pro myčku. Jak si tedy máme poradit s ručním mytím nádobí, abychom u toho nespotřebovali velké množství vody, mycího přípravku a v neposlední řadě i času a energie? Poradíme vám, jak si mytí nádobí ulehčit a zpříjemnit.


PŘIPRAVTE SE
Na začátek si zkuste pustit vaší oblíbenou hudbu, ze které budete mít radost, a práce vám půjde od ruky. Před samotným mytím si nádobí očistěte od zbytků jídla, které na něm zůstaly, vyhnete se tak zacpávání odtoku anebo rychlému znečištění vody (v případě, že nádobí umýváte v dřezu plném vody). Nejlepší je, pokud to uděláte co nejdříve po jeho použití, neboť nedáte zbytkům jídla šanci na nádobí zaschnout a ušetříte si tak čas i nějaké ty nervy. Zbytkový olej či omastek z plechů a pánví odstraňte před mytím kuchyňskými papírovými utěrkami.


JAK NA SAMOTNÉ MYTÍ?
Pokud jste zvyklí umývat nádobí v dřeze plném vody, pak je ideální, pokud máte dřezy dva. Do toho, ve kterém budete nádobí mýt, si napusťte teplou vodu (ta by měla mít okolo 40°C) a přidejte si do ní přiměřené množství přípravku na nádobí. Stačí pouze několik kapek, abyste umyli velké množství nádobí. Pokud pěna v průběhu umývání zmizí, opět přidejte několik kapek přípravku. V druhém dřeze se studenou, či vlažnou vodou bez saponátu umyté nádobí pouze opláchněte od pěny. Druhý dřez vám však může nahradit lavor s vodou, ve kterém nádobí opláchněte stejným způsobem a poté jej uložíte na sušič. V případě, že je nádobí opravdu špinavé a mastné, vodu během umývání několikrát vyměňte.


savo2

 

KDE MŮŽETE UŠETŘIT
Při mytí nádobí pod tekoucí vodou samozřejmě narůstá její spotřeba. Ale i tak můžete množství použité vody regulovat. Nejšpinavější kusy nádobí si nechte na závěr mytí, začněte vždy od skleniček, příborů a méně znečištěného kuchyňského nářadí. Vždy, když drhnete nádobí houbičkou, zastavte či alespoň snižte intenzitu proudu vody, ročně tak ušetříte několik desítek až stovek litrů vody. Dopředu si tak očistíte větší množství nádobí, které poté pod tekoucí vodou už jen opláchnete. Nejlepší je, pokud umyté nádobí ukládáte na sušič svisle, aby z něj stekla voda, a vy jej poté již jen jednoduše utěrkou přeleštíte. To samé platí v případě příborů, ty ukládejte vždy rukojetí dolů, aby části, které si vkládáte do úst, uschly na vzduchu, což je hygieničtější.

 

HOUBIČKA NA NÁDOBÍ JAKO ZDROJ BAKTERIÍ  
Následující údaje nebudou pro kuchařky a domácí hospodyňky, které úpěnlivě dbají na čistotu, žádným překvapením. Na houbičkách, se kterými nádobí umýváte, se mohou množit bakterie. Proto nezapomínejte ukládat houbičku na suché místo a nenechávejte ji v dřezu a také ji v pravidelných intervalech měňte. Málokdo ale mění houbičku dostatečně často. Stává se, že ji vyhodíme až tehdy, kdy se nám začne doslova rozpadat a zapáchat. Vyzkoušejte proto přípravek Savo na nádobí Limetka a máta, který nejen že rychle a účinně odstraňuje mastnotu (a to dokonce i z plastového nádobí), ale obsahuje i kyselinu salicylovou, která pomáhá zachovávat houbičku hygienicky čistou a voňavou. Po umytí nádobí důkladně propláchněte jak houbičku, tak kartáček, hadr a jiné pomůcky, které jste používali, a nechte je rozprostřené vysušit. Nezapomeňte je alespoň dvakrát do měsíce vyměnit. Nejvyšší čas na výměnu je v momentě, kdy začnou zapáchat. Po použití vyčistěte a vydesinfikujte vhodným přípravkem i kuchyňský dřez.

 

savo

 

4 PRAKTICKÉ RADY NA ZÁVĚR  
1. Pokud neplánujete nádobí umýt hned po použití, alespoň jej opláchněte studenou vodou. Předejdete tak zbytečnému oškrabávaní zaschlých zbytků jídel.

2. Skleničky neleštěte utěrkou, nechte je po umytí okapat na čisté utěrce anebo jiné vhodné podložce, aby se na okrajích nevytvořily vápenaté usazeniny. Utěrky mohou být také zdrojem bakterií a čisté nádobí se může rázem změnit na jejich nové útočiště.

3. Klasické železné a litinové pánve a hrnce (bez nepřilnavé úpravy) umyjte nejlépe ihned po použití horkou vodou. Pokud to není nevyhnutelné, saponát vynechte, odstraňuje totiž mastnou ochrannou vrstvu.

4. Ztvrdlé a připálené zbytky na dně hrnců nechte odmočit. Do hrnce napusťte trochu vody a případně přidejte malé množství saponátu. Pokud ani to nepomohlo, připáleniny chvilku opatrně povařte i se saponátem na mírném plameni, anebo použijte zbytkové teplo sklokeramické desky.