Jak o ně pečovat, aby vám dlouho vydržely krásné a v nejlepší kondici?

bryle-uvod
                                                                                                                                                         foto: Shutterstock

 

Nosíte brýle na hlavě jako čelenku a čistíte je lemem trička? 

Tak to nejste sami, jsou to jedny z nejobvyklejších chyb, kterými svým slunečním brýlím zkracujeme život. Přitom stačí věnovat trochu víc pozornosti výběru i péči a budete si moci svůj oblíbený – a nejen letní – módní doplněk užívat podstatně déle. Pak vás ani nebude tolik trápit o pár korun vyšší pořizovací cena kvalitních brýlí, které vám skutečně sednou a navíc spolehlivě ochrání váš zrak před škodlivým slunečním zářením. 

 

Nakupujte s rozmyslem


„Vsaďte na osvědčené značky a nakupujte pouze u ověřených prodejců - tedy v optikách nebo na specializovaných e-shopech. Možná zaplatíte při nákupu o pár stokorun víc než v módním řetězci, z hlediska ochrany před škodlivým zářením se ale můžete spolehnout na filtr UV400 a také na jeho stálost. U kvalitních brýlí je totiž filtr přímo v materiálu brýlové čočky a ne pouze na něm v podobě folie neboli naprášení,“ vysvětluje Jakub Odcházel, vedoucí sítě optik Lentiamo.

Navíc se při nákupu můžete spolehnout na vysokou kvalitu materiálů i zpracování a následnou zákaznickou péči. Takže pokud se budete o své brýle hezky starat, vydrží vám klidně i několik sezón a ve výsledku se vám o něco vyšší počáteční investice vrátí.

 

  bryle-dovnitr
                                                                                                                                                   foto: Shutterstock


Jaké zásady při nošení slunečních brýlí dodržovat?

 

  • Při nasazování a odkládání brýlí používejte obě ruce. 
  • Používáte-li brýle jako čelenku do vlasů, riskujete ohnutí nebo poškrábání rámu a také poškození skel, pokud například procházíte pod sníženým stropem či stromy a neuvědomíte si, že máte brýle na hlavě.
  • Antireflexní vrstvu vašich brýlí může poškodit dlouhodobý kontakt s vodou obsahující minerály. Proto na povrchu skel brýlí nenechávejte zaschnout kapky vody.
  • Nejlepším místem na odkládání brýlí je vždy pevné pouzdro, které dodává výrobce s daným modelem.
  • Nevystavujte svoje brýle teplotě vyšší než 55 °C, pokud je tedy zrovna nepoužíváte, měly by být pokud možno ve stínu.
  • Nenechávejte své brýle v autě za předním sklem, vystavujete je tak potenciálně vysokým teplotám a hrozí jejich krádež. 

 

Nevyhovuje vám pouzdro, které jste k brylím dostali při nákupu? Ušijte si vlastní, podle našeho návodu, přesně podle vašich představ.
Vše potřebné najdete 
ZDE

diy-obalnabryle

 



Co když se jdu koupat do moře?

 

„Obecně by se brýle do moře brát neměly, ale zrovna v moři (na moři) je potřeba si zrak chránit co nejvíce kvůli odrazu paprsků od vodní hladiny, přímému slunci, písku, větru, atd. Já osobně si stojím za tím, že kvalitní brýle by měly vydržet „běžný“ kontakt s mořskou vodou. Brýle, které mají minerální čočky, tzn. klasické sklo (např. většina Ray-Ban brýlí) moře zvládnou bez problému. U brýlí, které mají plastové čočky, bych byl rozhodně opatrnější, a to hlavně u plastových čoček s polarizací - zde hrozí snadné poškrábání od zaschlé soli a také to, že se sůl dostane pod polarizační filtr a brýlovou čočku,” vysvětluje optometrista.

 

Jak správně čistit brýle?

Na čištění brýlí používejte hadřík z mikrovlákna, který kvalitní výrobci dodávají spolu s brýlemi a pouzdrem. Nepoužívejte drsné a znečištěné tkaniny, které mohou poškodit povrch brýlových čoček. Košile, kravaty, papírové ubrousky ani látkové kapesníčky nejsou na čištění brýlí vhodné. Používejte výhradně spreje určené na čištění brýlí. Poté brýlové čočky utřete do sucha hadříkem z mikrovlákna. Líh nebo agresivní rozpouštědla, která obsahují aceton, metanol nebo amoniak, brýlové čočky nevratně poškozují.

 

Co když se brýle rozbily?

Ani nejlepší péče čas od času nezabrání tomu, že se ulomí nožička, vypadne šroubek nebo poškrábe čočka. To ještě neznamená, že brýle musí do koše. Do domácích oprav se ale raději nepouštějte. Využijte toho, že jste si brýle koupili u kvalitního výrobce a nechte je jednoduše opravit. Většina dobrých optik tuto službu nabízí a běžné opravy jako srovnání brýlí, výměna šroubku nebo výměna silonu bývají zdarma. Zachránit nebo vyměnit se dá i ulomená stranice nebo poškrábaná brýlová čočka.

 

Budete-li o své brýle správně pečovat, budou vám dělat radost mnohem déle a vy zase uděláte radost přírodě. Nákupem jedněch kvalitních brýlí místo takových, které se po pár měsících zničí, šetříte přírodní zdroje a energii nezbytnou pro výrobu a také vyprodukujete méně zbytečného odpadu. Pokud byste chtěli být ještě odpovědnější, můžete dokonce sáhnout po „eco-friendly“ brýlích z udržitelných materiálů.

Prada Ray Ban Moschino Love Reserved Zara Gant Guess Polaroid