Z Mnichova a Offenburgu až na konec světa: Burda Style se pro miliony milovníků šití stala cenným rádcem a prakticky rovněž dalším členem rodiny.
Zrozena z lásky bez nadsázky!
Aenne Burda módu zbožňovala, ale chodit oblékaná jak ze žurnálu nebylo v poválečném Německu vůbec jednoduché. Podnikavá dáma si přesto našla cestičku. Za vším stál navíc i velice přízemní důvod – nevěra jejího záletného manžela. Když ji Aenne odhalila, zahojil její manžel své špatné svědomí vskutku svéráznou cestou. Založil jí vysněné a brzy velice úspěšné vydavatelství, které vzniklo roku 1949 v Offenburgu. V lednu 1950 pak vyšel poprvé časopis Burda Moden, který byl předurčen stát se pravou legendou, a to v celosvětovém měřítku!
Co se nepovedlo jiným, zvládl magazín doslova levou zadní, a tak se mu podařilo dostat i na – tehdy pro západní značky uzavřený – trh v SSSR (když svými modely okouzlil manželku tehdejšího generálního tajemníka Raisu Gorbačovovou), kde poprvé vyšel 8. března 1987 a v roce 1994 prorazil i do exotické Číny. Kvalitní střihy, jež padnou, ale zůstaly dodnes, jen název se časem pozměnil na Burda Style.
S poslední změnou názvu šla ruku v ruce inovace obsahu, ke slovu se dostala nová témata i svěží design. Ačkoliv dnes není problém koupit levně hotové oblečení podle posledních trendů, fenomén jménem Burda nadále úspěšně vychází ve více než 100 státech v 17 jazykových mutacích. Ony totiž vlastnoručně ušité oděvy mají zkrátka přidanou hodnotu. Zatímco v rámci střihové přílohy se setkáváte s německou terminologií opatřenou vysvětlujícím slovníčkem, kapitoly jako jsou styling, look měsíce, kosmetika nebo redakční tipy chystají národní redakce na míru svým čtenářkám.
Od Skandinávie po Brazílii, tady všude najdou švadlenky na stáncích Burdu Style | foto: Shutterstock
Konečně v Československu
Přestože mnoha ženám v bývalém Československu prahnoucím po stylovém a osobitém oblečení se legendární časopis dostal po mnoha peripetiích do rukou už dávno před sametovou revolucí, především v podobě tařka samizdatového zboží ze sousedního Německa později jako nedostatkový artikl ze Sovětského svazu, první číslo ryze české (či lépe československé) mutace se na stáncích objevilo na přelomu let 1989 a 1990 jako "čtvrtletník pro sezónní odívání." Ten přinášel průřez třemi posledními čísly německé mateřské Burda Moden a měl za cíl inspirovat ženy při sestavování aktuálního sezónního šatníku. S příchodem společnosti Burda Praha v roce 1992 pak konečně na českém trhu zakotvil i klasický měsíčník Burda, tehdy s přídomkem Světová móda. Od roku 2014 pak nese magazín nový název Burda Style i v České republice.
Co změnou ale od počátku takřka neprochází, to je podoba střihových příloh. Ty narozdíl od variací názvu či vizuální podoby v průběhu let neprošly téměř žádnou inovací a zachovávají si stejný praktický a osobitý charakter, na který jsou dlouholeté čtenářky magazínu zvyklé, střihy z burdy jsou zkrátka od počátku dokonalé.
Stačí jen kliknout
Od roku 2001 se setkávají vyznavačky vlastnoručně zhotovené módy se svým oblíbeným magazínem i ve virtuálním prostoru díky webu burdastyle.de, v roce 2015 pak přibyla rovněž česká stránka burdastyle.cz. Kdokoliv si tak z pohodlí domova může prohlédnout stovky modelů a zakoupit si střih na zvolený kousek online. Mimoto čtenářka na dané adrese objeví šikovné tipy k šití, návody na výrobu nejrůznějších oděvních i bytových doplňků a inspirativní rozhovory s návrháři. Amatérské švadlenky bez ohledu na jejich rodnou zemi propojuje portál burdastyle.com. V rámci tamního diskuzního fóra lze sdílet zkušenosti s ostatními či naopak načerpat čerstvé nápady. V neposlední řadě je pro každou redakci internet cenným zdrojem zpětné vazby. Které modely se vám líbí a sama jste si je ušila? Co podle vás můžeme vylepšit? Neváhejte se s námi podělit o své emoce třeba prostřednictvím sociálních sítí Facebook nebo Instagram. Vaše modely se tak brzy mohou také stát jedním z témat inspirativních příspěvků na webu burdastyle.cz!