Jaké jsou hity ve světě vína a jak se je naučit vychutnávat?
Trendy se projevují ve všech aspektech lidské činnosti a výjimkou není ani víno. To je navíc stále více pod drobnohledem, jak roste popularita tohoto nápoje bohů. Trojnásobný držitel prestižního ocenění Sommelier České republiky David Král dovede poradit s jakými víny začít i jak vybrat dárek v lahvi, který zaručeně potěší.
Jaká vína byste doporučil začátečníkovi, který zatím v produkci tápe, ale má zájem se naučit víno znát?
Určitě je dobré začít jednoduššími víny. Přece jen třeba taková Pálava s cukrem, ať už je stáčená z vinotéky nebo v lahvi, je to poměrně komplikovaná odrůda a chce už, aby konzument trochu věděl. Osobně bych pánům začátečníkům navrhoval, ať se podívají třeba na Víno Mikulov Sommelier Club Ryzlink vlašský, což je krásné víno, které v aromatice evokuje sladké tóny. Je suché s příjemnou kyselinou a hezky se na něm dá ukázat odrůdový charakter „vlašáku“ z Mikulova.
Co by podle vašeho mínění mohlo chutnat naopak dámám?
Ať vyzkoušejí odrůdu Chardonnay nebo Sauvignon. Ve většině případů jsou to suchá, velmi aromatická vína, která evokují zbytkový cukr. Tím bych začal a postupně bych přidával na obtížnosti odrůd. Rozhodně si myslím, že je dobré začít nějakým takovým dobře pochopitelným vínem, na kterém si vyzkoušejí, že i suché víno může být velice zajímavé, ať už v aromatice nebo chuti.
Projevují se v oblasti vinařství také módní trendy?
Stoprocentně ano! Momentálně je celosvětově až neskutečně „in“ italské šumivé víno Prosecco, které doslova válcuje celosvětové žebříčky konzumace šumivého vína. Co se týká módních odrůd jsou v současnosti nesmírně populární Rulandské šedé a Chardonnay nebo v červených vínech Cabernet Sauvignon, Merlot a Rulandské modré. Vesměs to jsou takové mezinárodní odrůdy, které se dělají ve většině vinařských zemí a dá se říct, že absolutní oblíbenost se v rámci tohoto výběru přelévá. Každoročně se to trochu mění.
Jak je na tom vinařství v České republice? Najdou si svého zákazníka i vinaři, kteří rádi jdou vlastní cestou a nebojí se experimentovat, nebo jsme spíše tradicionalisté?
Popularita vína je dneska velmi vysoká a každý vinař, který dělá svou práci poctivě a dobře – ať už experimentuje nebo se drží tradic, si konzumenta najde. Mohou to být různé vinné klony nebo cuvéečka, což si myslím, že je v červených vínech velmi dobrá cesta moravských vinařů, jak si mohou pomoct a to víno „vytunit”. Někteří na cuvée i dnes nahlížejí jako na směsku, něco podřadného. Pak bych jim doporučil, ať se podívají na nejdražší vína světa a zjistí, že to jsou z 90 % směsi, akorát schované pod honosným názvem. Líbí se mi i experimenty s různými dřevěnými nádobami, ať to jsou dubové sudy, menší či naopak větší objemy, různě vypálené nádoby...
Pomalu se blíží Den matek, což je krásná příležitost obdarovat blízkou osobu dobrým vínem. Jaké byste doporučil své mamince?
Moje maminka má ráda červené, takže bych v jejím případě volil Habánské sklepy Zweigeltrebe 2015 víno s přívlastkem pozdní sběr. Pokud jde o tip na bílé víno, sáhl bych pro vinařství Pavlov Sauvignon 2016 víno s přívlastkem pozdní sběr. Víno je velmi příjemně pitelné díky aromatice, lehkému zbytkovému cukru, charakteristické mineralitě a kyselině. Podle mě jsou to moc hezká vína na oslavu Dne matek.
Za redakci Burdy Style: Michaela Kratochvílová