Necelá třetina českých domácností má kuchyň spojenou s jídelnou. Ještě víc kuchyňských koutů je pak součástí obývacího pokoje. Takové propojení má nesporně své výhody – jen je dobré mít při plánování určité věci na paměti. A my vám řekneme, které.
rohová kuchyně
Rozložení místnosti
Pokud jste se rozhodli pro kuchyň spojenou s obývákem a třeba i jídelnou, je potřeba zamyslet se nad tím, kam co umístíte. Tradičně bývá kuchyň v jednom rohu a obytná zóna v druhém, ale stejně jako je spousta různých dispozic bytů, je i nepřeberně variant prostorových řešení. Záleží jen na fantazii – a také na financích. Při navrhování rozložení vám můžou pomoci následující otázky:
- Kde chci, aby se rodina a hosté nejvíce zdržovali? U jídelního stolu? Na gauči? U kuchyňského ostrůvku?
- Jak trávím(e) čas? Vařením, sledováním televize, četbou v křesle,...?
- Jak ovlivní rozložení místnosti orientace oken? Chci mít světlo radši u kuchyňské linky, nebo v obývací části?
Tvar kuchyně a případný ostrůvek
Tady hodně záleží na vašich dispozicích a metráži místnosti. Pokud máte místa dost, může být super řešením kuchyň s ostrůvkem. Počítejte s tím, že se z ostrůvku stane středobod místnosti a nejspíše u něj bude hodně lidí trávit čas. A to možná na úkor jídelního stolu nebo pohovky – byť doplněnou o vhodný konferenční stolek. Tak si to dobře rozmyslete – abyste pak nebyli zklamaní, že chce váš partner nebo děti radši jíst na barové židličce u ostrůvku než u stolu.
Kvalitní odsávání v kuchyni
Jednou z mála nevýhod otevřené kuchyně je to, že když vaříte, všechna pára a pachy jdou do celé místnosti a není kde se před nimi schovat. Tomu předejdete umístěním kuchyňského koutu u okna a častým větráním. Efektivnějším a elegantnějším řešením je ale dobrá digestoř. Na jejím výběru si proto dejte záležet.
Jak správně vybrat digestoř? Pomoci vám může tento praktický rádce od dtestu.
Hlučnost přístrojů
Stejně jako digestoř i hluk způsobený spotřebiči může být pro ostatní členy rodiny velmi rušivý. Předejít tomu můžete tak, že při plánování kuchyně vyberete méně hlučné spotřebiče. Hlučnost je udávaná v decibelech, ale pozor – jde o logaritmickou jednotku, takže rozdíl 10 dB znamená desetinásobnou hlučnost. To znamená, že když uvidíte spotřebiče s hlučností 45 a 55 dB, ten druhý bude dělat desetkrát větší rámus. Byť to tak na první pohled nevypadá. V tomto článku se dozvíte víc o této problematice i o tom, jak spotřebiče vybrat.
Sezení
Zpravidla v domácnostech najdete jídelní stůl se židlemi a pak nižší sezení jako gauče a křesla. Jak už jsme zmínili, další variantou je kuchyňský ostrůvek s barovými židlemi. Pokud nemáte tolik místa, existují další, méně častá a přitom šikovná řešení sezení. Třeba:
- Deska stolu, která je na jednom konci napříč opřená o ostrůvek. Sice místo klasických židlí budete mít vyšší, ale jinak jde o skvělý kompromis – máte ostrůvek i stůl, ale na menší ploše.
- Lavice místo jedné řady židlí. Ideální je, pokud ji můžete přirazit ke zdi. Nabízí víc míst k sezení než židle a zabírá méně místa.
- Pohovka přiražená ke kuchyňské lince či ostrůvku. Toto netradiční řešení vám může vyřešit atypické dispozice a nedostatek místa.