Designérské duo Sistersconspiracy představilo novou lněnou kolekci. Seznamte se.
Foto: František Svatoš a Jakub Delibalta
Jana Jetelová a Alice Klouzková, návrhářské duo tvořící pod značkou SISTERSCONSPIRACY, se na české designové scéně pohybují už dlouhou dobu: v roce 2005 přišly s pánskými kolekcemi a nyní představují dámskou sérii, která je zajímavá nejen samotným propracováním a nadčasovými designy. Pod názvem LEN totiž vytvořily modely výhradně z lněného materiálu, vyrobeného a ušitého v Česku. Proč si zrovna dvojice návrhářek vybrala zrovna len, jak se jejich kolekce dá ošetřovat a s čím dalším je jejich série LEN spojena? Zeptala jsem se samotných autorek.
Foto: Archiv SISTERSCONSPIRACY
Aktuální kolekce LEN, jak už prozrazuje název, je vyrobena z lněného materiálu. Proč jste se zaměřily právě na něj? Co při výběru materiálu nejvíce rozhodovalo?
Ano, celá kolekce je ušitá z českého lnu - materiálu, se kterým už několik let pracujeme, ale tentokrát jsme se rozhodly ho použít v celé kolekci, a to u všech modelů. V naší tvorbě je pro nás nejdůležitější kvalita a šetrný a udržitelný přístup k přírodě. A len je tak pro nás ideálním materiálem - má výborné vlastnosti jak po estetické, tak po užitné stránce. Je nejsilnější a nejpevnější přírodní textilní vlákno. Jen vhodný pro alergiky, je ekologický a antibakteriální. Len chrání proti UV záření, v létě chladí a v zimě hřeje. Nepohlcuje prach, dobře odvádí vlhkost a má dlouhou životnost. V neposlední řadě tento materiál souzní s udržitelným přístupem k výrobě oděvů – 80% světové produkce lnu pochází z Evropy, dodavatelský řetězec je tak krátký a lněná vlákna nemusí putovat z jiných kontinentů.
V posledních letech jsou moderní takové materiály, které jsou v současné době praktické: tedy rychle schnou a nemusí se žehlit. Což jsou vlastnosti, kterými len nedisponuje. V čem vidíte výhody lnu oproti současným "trendy" materiálům?
My si naopak myslíme, že se tento „trend“ výrazně mění. Lidé hledají kvalitu a dávají přednost přírodním materiálům před umělými, které možná jsou snazší na údržbu, ale nejsou na těle tak příjemné a navíc vzhledem k udržitelnosti je jejich recyklace nebo likvidace výrazně náročnější. Lnu se často vytýká jeho mačkavost, ta je ale přirozenou vlastností tohoto materiálu a snadno se lehkým propařením může snížit.
Foto: František Svatoš a Jakub Delibalta
Při své práci se odkazujete i na enviromentální politiku - využíváte např. zbytkové materiály, sledujete původ lnu atp. Je podle vás v současnosti, co by z pohledu designérek, těžké najít a používat takové materiály, které splňují kritéria pro ochranu životního prostředí?
Rozhodně to není jednoduchá cesta. Hodně materiálů jako např. biobavlna, které jsou dnes v trendu, mají na životní prostředí mnohem horší dopad než se zdá. Využitím lnu se vracíme k látce, která je na našem území tradiční, patří do našeho šatníku. Podle nás by měl nejen textilní průmysl přejít na cirkulární systém výroby. Jedním možným směrem je recyklace a další pak vyrábět kvalitní krásné věci, které prostě nebudete chtít vyhodit.
Foto: František Svatoš a Jakub Delibalta
Velký boom zažívá i upcycling, tedy znovupoužití některých materiál k novým účelům. A v hledáčku je v tomto ohledu i len. Můžete poradit, na co si dávat u lnu pozor, případně na které druhy oblečení není vhodný a naopak?
Obecně se ke lnu hodí spíše volnější střihy, což ale neznamená, že lněné oblečení musí být neforemné nebo málo elegantní. My jsme se v naší kolekci snažily maximálně využít charakter tohoto materiálu a zvolily jsme čistý, nadčasový design, střihovou jednoduchost a vše propracovaly do posledního detailu. Vznikly tak košile, halenky, topy, šaty, sukně, kalhoty, kabátky z tradičního materiálu v současném pojetí. Údržba lněných kousků je jednoduchá - len se může prát až na 60 stupňů, nejšetrnější (k materiálu i životnímu prostředí) je ale prát na 30. Zajímavostí také je, že zbytky lněných tkanin se tradičně používají k výrobě ručního papíru.