Brit Chic z Německa? V podání značky nesoucí věhlasné ostrovní jméno je už po desetiletí až překvapivě dokonalý!
Na hradě Windsoru a v staletém rodu stejného jména nyní panuje velký zármutek nad ztrátou milované královny Alžběty II. Plášť vzniklý pod stejnojmennou značkou – Windsor, který se objevil na čestném místě designérského střihu v říjnovém vydání Burdy, reprezentuje britský šarm a tradice stejně spolehlivě, jako nositelé tohoto slavného urozeného příjmení.
Překvapivé kořeny
Přesto ale původ značky hledejte jinde. Založil ji němec Günter Klasing, který v roce 1960 převzal továrnu na pánské oblečení Roos & Kahn v Bielefeldu. Svou lásku k ostrovní módě a vzestupující vlnu bezbřehé obliby stylu zvaného Brit Chic vtiskl obratem do názvu firmy, když ji překřtil na Windsor. Ztělesnění britské tradice v názvu jeho oděvní značky s sebou neslo i veškeré atributy opěvovaného britského stylu: Ty nejkvalitnější vlněné látky, nadčasové elegantní střihy, ikonické vzory odkazující na tradici. Tím Klasing položil základy značce, která později vedle ryze mužských kolekcí pronikla i do ženských šatníků a zakládá si na několika neoddiskutovatelných parametrech, které přetrvávají dodnes. Jedním z nich a dost možná tím nejzásadnějším je udržitelnost, kterou současný hlavní návrhář Windsoru Frank Wojczewski ve své tvorbě významně prosazuje.
Frank Wojczewski při fittingu nového modelu pro Burdu | foto: Windsor
Fair Play
Frank přitom pečlivě zachází s módními látkami a extravagantními detaily tak, aby vznikaly originální modely, jež se neokoukají ani po dlouhé době. Tak se rodí sezonu co sezonu nové must-have kousky, které své majitele nerozlučně budou provázet po řadu let. A když už je řeč o šetrném přístupu k životnímu prostředí... Nejenže Windsor používá výhradně materiály, jež se mohou pochlubit GOTS certifikátem, k tomu spolupracuje se zavedenými evropskými textilkami, z nichž u některých se založení datuje až do roku 1663. Tím pádem odpadá náročná přeprava přes půl zeměkoule, snižuje se uhlíková stopa a jisté jsou férové pracovní podmínky zaměstnanců. Protože dobrý styl není jen to, co vidíme očima, ale rovněž to, co se skrývá v pozadí.
Frank Wojczewski a jeho skica trenčkotu | foto: Windsor
Trenčkot, který Frank navrhl pro čtenářky časopisu Burda Style, nese všechny známky nepostradatelného klasického kousku. Dlouze střižené klopy, dva páry výpustkových kapes – jedny i na hrudi, nebo vysoké rozparky v bočních švech ale přináší do osvědčené klasiky někollik inovací, které si vás určitě získají. Tento jen na první pohled klasický plášť tak jednoduše ztělesňuje vyvážený poměr tradice a moderny vyladěný v té nejlepší rovnováze.