Jak dopadla první zkouška z finálních materiálů? 

uvodni

Foto: Burda Style a archiv uvedených návrhářů

Spolupráce s mladými návrháři, kteří připravovali exkluzivní kolekci pro Alžbetu Stankovou, byla zábavná a inspirující pro nás, krásnou herečku i samotné studenty pražské VOŠON. První zkouška z finálních látek odhalila nutnost upravit potřebné nedostatky na modelech či v některých případě na přání „klientky“ dokonce změnit zvolený materiál.

 

Lucie Bendlová 

Finální materiály s ohledem k jejich složení se chovají zpravidla jinak než přípravné. Bohužel se pak občas stává, že ačkoliv jsou střihy vyzkoušené, nejsou nakonec zcela vyhovující. Po posledním setkání jsme se s Betkou dohodly na radikální změně u společenských šatů, které projdou hned několika úpravami včetně střihu, tak aby jí perfektně padly. Protože se jedná o top model celé kolekce, věnuji jim dostatek času a zkouším nejrůznější řemeslná zpracování, díky nimž získají šaty vytoužený glanc. 

 

lucka

 

Benjamin Ethan 

Celou kolekci pro paní Stankovou již od počátečních myšlenek prostupuje symbol Fénixe, kterého nosívala také královna Alžběta v podobě přívěsku. Na dvou z mých třech modelů se tento motiv vyskytne v konkrétní podobě – pro večerní róbu ve světlých tónech jsem zvolil strojovou výšivku, na níž spolupracuji s firmou Marček. Příprava technických i výtvarných podkladů je vzhledem k tomu, že se musí návrhy mnohokrát zkoušet, časově velmi náročná. Druhá z výšivek zdobí volnočasové šaty a tu budu zpracovávat ručně. Jako materiál k vyšívání jsem si zvolil zajímavou kombinaci štrasů. 

 

ben

 

Šárka Musilová 

Na dlouhé večerní ve žlutomodrém ladění jsem zvolila habutai (japonské hedvábí) a hedvábný šifon. Aby barevnost vystihla mé představy, rozhodla jsem se pro techniku malby na hedvábí. Ta je však zpravidla sázkou do loterie, autor nikdy předem neví, jak se mu výsledná práce vydaří. Navíc je bohužel pro dokonalé napnutí na rám potřeba také dostatečný prostor, se kterým jsem měla ze začátku celkem potíže. Přesto se mi nakonec podařilo ke spokojenosti namalovat všechny tři vrstvy látky v celkovém množství 13 metrů a mohu se pustit do další fáze zpracování. 

 

sarka

 

VOŠON a SPŠO Praha  – hlavní partner projektu Český design 2015.