Pokud se u procesu nebavím, vím, že to není ta správná cesta!

iznatalie  
                                                                    Natálie Vencovská v jednom ze svých modelů. Foto: Instagram @jmenomejenatalie


Návrhářka známá nejen svými nápaditými modely, ale také jako autorka módní fotografie. V rozhovoru nám prozradila, kdo je její oblíbený módní návrhář nebo jak se staví k tématu udržitelnosti v módě.

 

 

Ví se o vás, že se kromě navrhování věnujete i módni fotografii...

Ano, bohužel ale méně než dříve. Ráda ale kombinuji více médií a volně mezi nimi přecházím. Proto jsem si třeba i pro některé kousky z mé poslední kolekce vytvářela vlastní grafiku, která se pak vypletla na zakázkově vyrobenou pleteninu.

 

V čem vidíte nástrahy vaší práce?

Oděvu se věnuji už sedm let a za tu dobu jsem měla možnost být součástí nespočtu krásných projektů. Ale jsem docela netrpělivý člověk, co si trochu lítá hlavou v oblacích, takže je pro mě vždy nejtěžší držet se jedné myšlenky, a tu zrealizovat. Mám vždy tendenci něco načnout a nedokončit a nejvíc se vždy trápím u šití.

  iz-natalievencovska-01

                                                                                                                                  Foto: Instagram @jmenomejenatalie, @jakubcap_pht


Kde obvykle čerpáte inspiraci pro svou tvorbu?

Tvořím, protože mám chuť. Protože zhmotňuji své představy. Spíš ale v tom smyslu, že mě to neustále pohání dál. Mám svých pár oblíbených umělců, kteří ovlivňují moji tvorbu, ale bez toho kreativního šumu, co kolem sebe díkybohu mám, nevím, zda-li bych dělala co dělám tak, jak dělám.

 

Máte nějaké materiály, které používáte nejraději?

Poslední dobou jsem si velmi oblíbila pleteniny. Ty se také poslední dobou stávají všeobecně hodně skloňovanými, jelikož jejich technologický vývoj jde raketově dopředu. V dnešní době už existují stroje, které daný kousek vyrobí bez jakéhokoliv odpadu. Zároveň tyto přístroje nabízí neomezenou škálu možných tvarů, a tak designérovi dávají veliký prostor pro hru s materiálem.

 

Na co se ve své tvorbě nejvíce zaměřujete?

Momentálně je to především udržitelnost. Nejde o to vytvořit 100% eko, zero-waste kolekci. Jde mi o to, jakou zprávu předám svým oblečením dál. Důležitý je pro mě taky můj vnitřní pocit z tvorby. Pokud se u procesu nebavím, vím, že to není ta správná cesta.

 

iz-natalievencovska   
                                                                                                                                   Foto: Instagram @jmenomejenatalie, @jmenujusebarbora


Jaká je hlavní myšlenka určující vaši tvorbu?

Snažím se, aby moje tvorba nebyla pouze „módou“. Tu lze totiž definovat jako něco rychle se měnícího, pomíjivého. V posledních letech se už ani termín „módní návrhář“ nepoužívá a namísto toho se většina tvůrců označuje za „oděvní designéry“. Nevidím v tom pošetilost či ego. Jo to právě o tom, že postupně si čím dál víc designérů uvědomuje, že nechce tvořit jen pomíjivý přepych, ale spíše kvalitní produkty či umělecká díla.

 

Máte nějaký idol? Oblíbeného návrháře, designéra...?

Takový se mi strašně těžko hledá. Každý je mi totiž blízký něčím jiným, a kolikrát to jsou jen spíš jednotlivé kolekce, co mě zaujmou. Ze zahraničí mám velmi ráda Stine Goya, Marni či Marimekko. V Česku mám však ještě víc spřízněných duší, hlavně proto, že ty lidi mnohdy znám a vím, co je za jejich prací. Moc mě baví holky z Overall office, Tereza R. Kladošová či Miroslava Nováková.

  iz-natalievencovska-02
                                                                                                                                                     Foto: Instagram @jmenomejenatalie, @ille_gal 


Myslíte si, že je Česko jako země dobrým polem působnosti pro módní návrháře?

Ne. Ale to málokterá země. Situace, která u nás panuje, je kombinací postsovětského syndromu s postkapitalistickým šílenstvím. Jedni tvrdí, že móda je něco luxusního, do čeho se nevyplatí
investovat a nechtějí vyčnívat a druzí jsou zvyklí na to, že kvantita je více než kvalita a jejich standardem se staly produkty z Číny.

 

V posledních letech se stále více i v prostředí módy mluví o udržitelnosti a ekologické odpovědnosti...váš vztah k ní je známý, ale jak jste k tomuto postoji dospěla?

Svou vlastní tvorbu rozhodně  za „udržitelnou“ označit nemůžu. Jak jsem ale již zmiňovala, dle mého jde o to, že když už něco vytvářím, přemýšlím komplexně. Je jen moje volba, jestli tvořím z bavlny konvenční či certifikované. Jestli si látku nechám utkat lokálně, či na druhé straně planety. Každý krok, každá volba tvoří potom onen výsledný celek a povinnost nás, designérů, je nad těmito aspekty přemýšlet.

 

Co považujete za váš doposud největší tvůrčí úspěch?

Že můžu dělat to, co mě baví, a lidé kolem mě v tom podporují.

 

Co právě chystáte? Bude brzy nová kolekce?

Teď hlavně pracuji na svojí bakalářské práci, která má být oděvní analogií k uměleckému směru artificialismus.

 

Natálie Vencovská je studentkou 3. ročníku University T. Bati ve Zlíně. Její tvorba je hravá, plná skrytých detailů, s odkazem k vintage estetice a hlavně individuální síle ženy. Obdivuje řemeslo, avantgardu a komplexní vnímaní designu skandinávských zemí. Po dokončení bakalářského studia se Natálie chystá dále rozvíjet v rámci magisterského studia na Dánské univerzitě designu se zaměřením na udržitelnost. 

 

Autorka textu: Denisa Katraničová