Inspirativní archetypy slovanských bohyní přibližuje nová kniha Jsem žena, jsem bohyně.
foto: archiv jsemzena.cz
Publikace vznikla na základě filantropické kampaně Jsem žena #jsembohyne dívčí kapely Vesna, online magazínu Flowee a historičky Lilie Khousnoutdinové.
Je protkána ilustracemi lotyšské výtvarnice Ievy Ozoly i fashion fotografiemi přední české fotografky Ivy Morwen, pro kterou byl vznik třinácti obrazů bohyň především dobrodružstvím. „Všechny ženy, které se na projektu podílely, přispěly svou částí do procesu „tvoření“, to je pro mě prožitek kreativní ženské podstaty bohyně“, shrnula Ivy spolupráci s modelkami i celým tvůrčím týmem.
Obrazovou část knihy doplňují rozhovory s třinácti úspěšnými ženami, jež v moderním pojetí ztvárnily dávné mytologické slovanské bohyně. Patricie Fuxová jako Zora, Sara Sandeva jako Devana, Veronika Kašáková jako Vesna, Andrea Kalousová jako Kostroma, Tamara Klusová jako Lada, Klára Issová jako Kupala, Ester Geislerová jako Živa, Šárka Strachová jako Roda, Vanda Hybnerová jako Mokoš, Mahulena Bočanová jako Swiza, Emma Smetana jako Morana, Léna Brauner jako Koliada a konečně třináctá bohyně Lilia Khousnoutdinova jako kněžna Libuše.
Kniha Jsem žena, jsem bohyně s Veronikou Kašákovou na titulu | foto: archiv jsemzena.cz
„Skrze příběhy se učíme. A mytologické příběhy ženských božstev, jež jsou součástí bohatého kulturniho dědictví Slovanů, nám můžou posloužit jako pestrá paleta inspirace a pomoct najít vlastní sílu a směr“ , dodává jedna z autorek knihy a iniciátorka projektu Lilia Khousnoutdinova.
Projekt, vč. vydání knihy s hravou termoobálkou, má i charitativní přesah. Doposud veškerá aktivita finančně podporovala tři charity, a to Nadační fond Veroniky Kašákové, Porodní domy Apodac a Klub svobodných matek podporovaný projektem Emmy Smetany, nazvaným Emma má bazar.
V loňském roce jako první vyšel k projektu Jsem žena, jsem bohyně sebemotivační deník a také velice úspěšná kolekce triček, která byla velmi brzy rozebrána. Proto se autorka projektu, Lilia Khousnoutdinova rozhodla pokračovat a vznikla tak zbrusu nová kolekce látkových tašek a triček. Každá taška nese vyobrazení jedné ze slovanských bohyní. Půvabné ilustrace opět vytvořila lotyšská ilustrátorka Ieva Ozola. Každá z bohyň má své jedinečné vlastnosti a je patronkou určitého měsíce v roce. Vy si tak můžete vybrat takovou bohyni, která je vám blízká nebo naopak takovou, jejíž vlastnosti postrádáte a ráda byste je v sobě podpořila.
Lilia Khousnoutdinova jako tvář nových doprovodných produktů | foto: archiv jsemzena.cz
Spolu s taškami jsou v nabídce i dvě nová trička. Modré tričko volnějšího střihu s nápisem Jsem žena #jsembohyně, které oslavuje ženskost a bílé tričko s vyobrazením bohyně Vesny, která představuje bohyni zrození a plodnosti.
foto: archiv jsemzena.cz
Nakladatelství Slovart nyní vydává i kalendář, který prostřednictvím fotografií výjimečných žen oživuje příběhy význačných Češek, Evropanek od dávné historie po současnost. Lilia Khousnoutdinova jako Evropa, řecká mytologická postava a zároveň kontinent, který je naším domovem, provede „diváka“ kalendářními měsíci roku 2021. Seznámí ho s hrdinkami, jejichž životní osudy zanechaly v historii lidstva nesmazatelnou stopu.
Kalendář Ženy, které tvořily historii Evropy | foto: archiv jsemzena.cz
A které úspěšné ženy současnosti jim propůjčily svou tvář? Gabriela Partyšová jako svatá Ludmila, Sharlota jako Matylda z Canossy, Mariana Prachařová jako svatá Anežka Česká, Kateřina Sokolová jako Artemisia Gentileschi, Patricie Pagáčová jako Julianna Géczy, Lenny Trčková jako Anna Honzáková, Vlastina Svátková jako Teréza Nováková, Bára Nesvadbová jako Marie Stopes, Olga Lounová jako Irena Sendlerowa, Taťána Gregor Brzobohatá jako Bertha von Suttner, Lucie van Koten jako Tamara de Lempicka a Anna Polívková jako Věra Čáslavská.
Projekt podpoří nadaci Krása pomoci Taťány Gregor Brzobohaté, Be Charity Báry Nesvadbové a Auttalk Kateřiny Sokolové.