Jedni ho milovali, druzí nesnášeli. Ikona módního průmysu se rozloučila s tímto světem již před dvěma lety.
foto: Shutterstock
V únoru 2019 přišel svět o výraznou tvář módního průmyslu, jejíž jméno prorazilo daleko za hranice snové haute couture. Karl Lagerfeld byl revolucionářem modního byznysu a bezbřehým inovátorem zaběhých konvencí. Jeho troufalost a umění vdechnout klasice nový život ho katapultovala až do pozice kreativního ředitele světově známého módního domu Chanel. Nejvíce ve svém životě však hýčkal svou kočku.
foto: Shutterstock
Pan nepřehlédnutelný
Sám byl naprosto nezaměnitelný. Nikdy neodkládal svůj škrobený límeček, tmavé sluneční brýle či kožené rukavice. Jeho osobitost definoval i účes v podobě perfektně staženého culíku. Karl zůstával až nápadně nezměněn navzdory tomu, s jakou vizí přistupoval k módní tvorbě. Byl totiž proslulý svým nekonečným pracovním nasazením a především nedostatkem sentimentality, se kterou přistupoval ke svým vlastním návrhům. Bažil po tom, aby neustále přinášel něco nového. Myšlenka, že bude celý život přepracovávat jednu věc, byla jeho noční můrou a často se proto zbavoval umění, předmětů, návrhů a nápadů, které ho dříve inspirovaly.
Kariéra snů
Svou kariéru Lagerfeld nastartoval úspěchem v mezinárodní soutěži, kde získal cenu za nejlepší vlněný kabát. Následovala nabídka od věhlasného módního domu Balmain, kde se stal pomocným asistentem a učněm, jeho dalším krokem pak byla rovnou pozice designéra. Svazující pravidla haute couture a formální oblečení pro bohaté ho ale příliš nenadchla, tento svět tedy brzy opustil a stal se návrhářem konfekce na volné noze. Odvážné, přesto velmi pochopitelné gesto. Karl byl totiž přesvědčen, že móda, která se nedostane na ulici, není pravou módou.
Jako nezávislý tvůrce pak začal postupně pracovat pro značku Chloé, Fendi či Chanel, kde byl kreativním ředitelem až do své smrti. Na začátku této spolupráce čelil kritice. Lidé nevěřili, že by známý odpůrce haute couture zvládl práci s touto takřka národní památkou. Lagerfed jim ale svými kreativními nápady brzy dokázal opak a modely oživil, aniž by narušil ducha značky. Mimo jiné se proslavil také svými do detailu promyšlenými přehlídkami a touhou reflektovat i aktuální dění ve společnosti. Přehlídkou pro Fendi v roce 1993, do které obsadil striptérky a známou hvězdu filmů pro dospělé, například zvedl ze židle ředitelku amerického magazínu Vogue, která okamžitě přehlídku opustila.
Jeho unikátní propojení světa high-fashion s módními řetězci jako je H&M patřilo k prvním svého druhu. Karl Lagereld byl ale kromě svých módních kreací a počinů pověstný také svými kontroverzními výroky.
Upřímnost nade vše
Karl se jednoduše nebál říci nahlas to, co si myslel a jeho kariéru provází mnoho provokativních momentů. Po tom, co sám zhubl 42 kg za 13 měsíců, se nebál veřejně kritizovat vzhled mediálně známých osobností. O sestře britské vévodkyně veřejně prohlásil, že není hezká a měla by se ukazovat pouze zády. O princezně Dianě prohlásil, že je krásná a milá, ale hloupá. Obdivoval božský hlas zpěvačky Adele, přesto ji ale označil za moc tlustou. Kromě vzhledu a volby oblečení se nebál ani vyjádřit svůj názor na politická rozhodnutí.
foto: Shutterstock
Hvězda jménem Choupette
Navzdory jeho kritice a upřímnosti však prokázal světu módy neuvěřitelnou službu. Byl jediným designérem, který v Paříži předváděl každý rok dvě kolekce haute couture a současně pracoval pro největší módní giganty. Pomohl vybudovat luxusní impéria a v 90. letech založil i svou vlastní stejnojmennou moderní značku, která má stovky kamenných obchodů po celém světě. V ní najdete mimo jiné i pravidelné kolekce inspirované jeho milovanou kočkou Choupette. Zvíře, kterému po své smrti odkázal část svého majetku, a kterou nikdy nenechával bez dozoru. Možná bláznivý, ale svůj a geniální. Takový byl Karl Lagerfeld, který tento svět opustil 19. února 2019.