Důraz na plné ženské křivky v modelu od návrhářky Anny Stolz
Výraz „kypré tvary“ zní z úst Anny Scholz skoro jako vyznamenání. Zatímco modelkám s běžnými velikostmi sedí vše téměř bezchybně, u žen s bujnými křivkami o to více záleží na umění a schopnostech návrháře...
„Je potřeba zohlednit proporce konkrétní ženy. Právě ona je v popředí zájmu a ne jen její šaty,“ vysvětluje úspěšná návrhářka. A tím si získala také důvěru slavných osobností jako například Adele, Queen Latifah, Beth Ditto nebo Arethy Franklin – všechny tyto dámy oblékají šaty z její dílny.
Zájem o šití se u Anny projevil především proto, že již ve třinácti letech měřila 1,85 m a nosila konfekční velikost 44. V osmdesátých letech ještě nebyla možnost koupit si moderní oblečení v H&M, Zaře nebo dokonce na internetu, a tak ti s pár kilogramy navíc měli zkrátka smůlu. Oblečení, které se dalo sehnat, rozhodně nebylo trendy či mladistvé. Jednou z mála možností bylo naučit se šít stejně jako Anna Scholz ve svých čtrnácti. Tak se zrodila láska k módě a designu, ale také výzva pracovat s vlastními výraznějšími křivkami. V jednadvaceti se Anna přestěhovala do Londýna a svůj koníček začala brát vážně.
Po studiu na Designer-Schmiede Central St. Martins College nabralo vše rychlé obrátky a dnes je považovaná za přední odbornici v oblasti tzv. plus size módy. Nahrává tomu také skutečnost, že díky své postavě je sama sobě zákaznicí a ví přesně, co potřebuje a po čem touží: „Střihy bez ramínek pro mě nejsou při navrhování žádný problém. Ani já nemám zábrany ukazovat své křivky nebo silnější břicho. Nestříháme zbytečně více látky, abychom zakryli širší pozadí. Naším cílem je ušít přesně takový model, který pomůže ke štíhlejší siluetě.“ Po letech se Anně podařilo vybudovat módní svět, jehož prostřednictvím vstupuje svým zákaznicím dennodenně do jejich životů.
Kromě návrhářství je možné o Anně slyšet také jako o autorce sloupků na téma stravování. Na jejím úspěchu se podílí i fakt, že Londýn je vhodným místem, kde se lze věnovat plus size módě ve větším rozsahu: „Londýn je zkrátka více tolerantní a uvolněnější.“ Díky spolupráci s německou značkou Sheego by se však postoj k XL módě mohl změnit také v jiných zemích. Ženy by se neměly bát ukazovat své ženské tvary. „Líbí se mi, když potkávám na ulici dámy, které nosí mé oblečení a kterým to v něm sluší,“ dodává. „Je to velmi uspokojující pocit.“
Maxišaty z Burdy Plus podzim/zima 2016 (materiál: žerzej)
Foto: Burda Plus P/Z 2016, Anna Scholz, Sheego