Střihově netradiční design dámských i pánských košil
Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Zuzana Hartlová, která se prezentuje pod značkou Soolista.
Zuzanko, jsi zakladatelkou a hlavní autorkou značky Soolista, která se specializuje na netradiční střihy zejména pánských a dámských košil...
Samotná košile byla na počátku. První kolekce obsahovala hned sedm typů a postupně jejich objem narůstal a obohacoval se. V současné době jsou v kolekci vždy nejen košile, ale i halenky, svetry nebo kabáty. Prostě cokoliv, co vychází z její typologie. V mých kolekcích se tedy neobjeví kalhoty, ale overal, protože ten vychází z klasických košilových střihů a ty jsou právě tím, co se snažím ve své práci prosazovat a s čím tak ráda pracuji.
Vždy jsem si myslela, že košile je něco, co se nedá příliš inovovat...
Na začátku všeho jsem sama vstoupila do office světa, kde všichni nosili košile, které jsou v něm vnímány jako „uniforma“. Taková zkostnatělá typologie, která se nevyvíjí, jen splňuje žádaný standard. V té době jsem si řekla, že by bylo zajímavé vzít tento typizovaný kus a zamyslet se nad ním jinak. Díky tomu, že nejsem vystudovanou návrhářkou, ale architektkou, nejsem zatížená klasickými střihy. Můj oděv je spíše konstrukcí. Ze začátku bylo těžké přesvědčit švadlenu nebo krejčího, že tak, jak si to představuji já, to může jít taky. Zároveň jsem byla mnohdy vyvedena z vlastních omylů. Samozřejmě doteď často narážíme na to, že to nejde, ale je to o dialogu, blízké spolupráci, naladění a chápání toho druhého. Kolekce se sice vyvíjejí dlouho, ale pokaždé to stojí za to.
Jaké materiály a barvy nejčastěji používáš?
Základem jsou bavlna s hedvábím a pro kabáty vlna s kašmírem. Podšívám je pouze přírodními materiály a zatepluji vatelínem z recyklované bavlny. Obecně mě fascinují látky, které mají atypický charakter. Z barev mám ráda různé odstíny šedi, v současné kolekci zvítězily mrazivé, melancholické odstíny, barvy ledu a lišejníku.
Používáš i nějaké vzorované látky?
Teď jsem poprvé použila zelenou kostičku, protože si to kolekce vyžadovala. Vzorům se nebráním, ale nejsou pro moji práci typické. Tím, že hodně pracuji se samotným střihem a kvalitou látky, vyniknou modely nejlépe ve střídmých barvách.
Pramení název značky Soolista z toho, že v košilích s tvým střihem je člověk opravdu sólistou? Něčím originálním?
Ano, je to přesně tak. Lidé se mě na to často ptají. A zda to nějak souvisí se mnou? Nesouvisí. Má to přesně ten význam, který jsi zmínila.
Kde si můžeme prohlédnout tvou tvorbu?
Nejlepší je zajít přímo do mého ateliéru v Praze v Klimentské ulici 3, který je součástí čistého, minimalistického prostoru zvaného Showroom. Jedná se o sdílené výstavní místo sedmi mladých designérů. Veškeré novinky z mé tvorby jsou pak k vidění také na Facebooku a s jistým zpožděním i na webu. Osobně se snažím účastnit se různých, nejen českých, designových akcí. Pravidelně chodím například na Prague Design Week a designSUPERMARKET.
Na co se u tebe můžeme v blízké době těšit?
Určitě budu mít nějakou mini letní kolekci 2016. Bude barevná a zelená! Přijďte se podívat, srdečně vás zvu do mého ateliéru.
Redakčně upraveno a zkráceno. Celý nezkrácený rozhovor v originálním znění si můžete přečíst na Facebooku.