Zakladatelka Institutu módní tvorby o její cestě k vlastní módní škole.
Klára Haunerová | foto: Institut módní tvorby
Klára Haunerová místo vlastního módního labelu založila rovnou soukromý Institut módní tvorby. Splnila si tak sen o módní škole poskytující komplexní vzdělání v oblasti módního šití i obchodu.
Studovala jste módní návrhářství, ale již ve 23 letech jste se rozhodla jít cestou otevření vlastní školy fashion designu. Co vás odradilo od založení módní značky?
Měla jsem i oděvní značku a myslím, že nějaké tři roky jsem i úspěšně prodávala. Bylo mi kolem dvaceti a stejně jako každý, kdo vystudoval oděvní návrhářství jsem si plnila svůj sen. Jenže já brzy pochopila, že talent nestačí a je potřeba trošku vidět i do byznysu a umět si to spočítat. A proto jsem se rozjela nejprve do zahraničí – do Milána a do Londýna na nejrůznější kurzy kolem fashion byznysu a následně to zakončila v Praze - studiem marketingové komunikace a managementu. A právě při tomto studiu jsem pochopila, že řadu věcí ještě nedělám správně a stále se mám co učit. Nakonec jsem se rozhodla pro propojení módy a byznysu a založila kurzy oděvní tvorby pod svým jménem, následně pak Institut módní tvorby. A natolik mě oslovila celá ta organizace kolem, že jsem si nechala svou značku jako koníček a nakonec se věnovala už jenom Institutu.
Jaké byly vaše začátky?
Tak především velmi těžké. Vždycky jsem na sobě tvrdě dřela a zatímco ostatní holky randily, chodily na večírky a užívaly si studentského života, já jsem si vydělávala na školy – ty zahraniční mě přišly na desetitisíce korun za semestr. U toho jsem pracovala na částečný úvazek jako visual merchandiser, po večerech šila na zakázky a o víkendech pomáhala v jedné produkční agentuře. Měla jsem jasný cíl a velkou touhu něco dokázat. V jednom období svého života jsem tak dělala až tři práce a u toho studovala dvě školy najednou a o letních prázdninách lítala do Londýna na kurzy, které pořádala škola London Collage of Fashion. Je pravda, že mě to ale nesmírně naplňovalo a mým cílem bylo uspět v oboru. Nakonec s otevřením vlastních kurzů jsem už mohla opustit zaměstnání a věnovat se pouze studiu a budování svého podniku. Když mi dneska někdo řekne, že mi spadlo štěstí do klína, jen se pousměju a říkám si, že to byla tvrdá řehole, ale to už lidé nevidí. Vidí jen aktuální úspěch, že si cestuji po světě, píši knihy a daří se mi. Ale zadarmo to nebylo.
foto: Institut módní tvorby
Institut módní tvorby se poměrně rychle rozrostl, co zájemce o studium u vás tak láká?
Naše nabídka je pestrá a jako jediná mimoškolní instituce nabízíme komplexní vzdělání v oboru, a to pro začátečníky i profesionály. Než vznikl Institut, kurzy módní tvorby neexistovaly, mohli jste to jít buď studovat na školu, a strávit tak řadu let ve škole, nebo se přihlásit na základní kurzy šití. Ale neexistoval žádný kurz, kde učí zaběhlí návrháři, lidé z praxe, a to od navrhování, realizace kolekcí až po marketing a management. My jsme v tomhle ohledu unikátní a naše síla spočívá v kvalitě výuky. Snažíme se o maximální úroveň vzdělání, ať máte malé nebo velké ambice. Chceme poskytnout to nejlepší vzdělání a zároveň ukázat našim studentům praxi, aby pochopili, jak to chodí v byznyse. To si myslím, že je stěžejní, a proto nás vyhledávají.
Váš projekt působí nejen z prezentací velmi profesionálním dojmem. Jsou vaše kurzy určené jen zájemcům z řad návrhářů nebo se jich může zúčastnit i naprostý laik?
Může přijít kdokoliv. A to myslím i opravdového lajka, pro kterého máme kurz pro začátečníky – BASIC. Pokročilý pak může rovnou navázat na kurz BASIC a pro designery a pro lidi pracující v oboru pak nabízíme doplňkové workshopy a semináře, například experimentální střihy, přednášku o budoucnosti v módním sektoru nebo třeba Fashion management. Aktuální nabídka je vždy na našem webu. A zároveň pro toho, kdo si nevybere, máme možnost individuální konzultace.
foto: Institut módní tvorby
Mezi lektory najdeme i známé návrháře a osobnosti české módy od Michaely Čapkové po Pavla Berkyho. Podle jakých kritérií lektory vybíráte?
Lektory vybírám já společně s mou kolegyní Evou a výběr podléhá většinou doporučení od některého z kolegů ve fashion týmu, nebo si lektora vytipujeme sami a oslovíme ho. Pak následuje řada pohovorů, zda odpovídá jeho kvalifikace našim požadavkům a pak teprve nastává proces zaškolování a výuka pod dohledem. Celý takový proces trvá až dva měsíce, a teprve když jsme si zcela jistí, že lektor je patřičně proškolen a zvládne skupinku až 5 studentů, vede výuku sám. Někteří lektoři už u nás pracují od začátku, jako např. Dita Petrusová Filipová nebo oblíbený Pavel Berky. Jiní k nám přicházeli v průběhu a celý fashion tým tvoří takovou naší rodinu. Máme všichni velmi osobní vztahy a vzájemně si pomáháme.
Jak velký vliv na váš chod měla současná opatření?
Bohužel díky aktuální covidové situaci jsme jak na jaře, tak nyní museli naši provozovnu zavřít. První vlna pro nás byla velikým překvapením a absolutně jsme nebyli připraveni. Na tu druhou už jsem si vytvořila větší rezervy, které v první vlně šly z mých úspor. A také jsme s podzimem přešli do onlinu, kde studenti programu BASIC a MEDIUM absolvovali teoretické přednášky. Ale samotná praxe a šití kolekcí nelze dělat online, tedy teď se čeká na znovuotevření, aby se nám studující mohli vrátit, došít své kolekce a řádně obhájit.
Každopádně i v době uzavření máme pro širokou veřejnost nabídku seminářů v online prostředí, a tak se snažíme udržet se v době, kdy platíme drahé prostory a režii celého Institutu.
foto: Institut módní tvorby
Vedli jste už dřív nějaké hodiny online nebo je to pro vás úplná novinka?
Mně se do toho hrozně nechtělo, a taky jsem opravdu dlouho tvrdila, že naše kurzy není možné v onlinu vést a dávala jsem od toho ruce pryč. Ale to bych to mohla zavřít hned. Doba pokročila a situace mě samozřejmě donutila přehodnotit své rozhodnutí. Samozřejmě nejdou všechny kurzy vést online, ale u těch předmětů, kde to lze, jsme okamžitě po uzavření vkročili do online prostředí a přes počáteční zmatek zjistili, že to jde, a nemusíme tak sedět doma a jen si stěžovat. Jak já říkám, možné je úplně všechno, jen to často déle trvá a není to třeba tak jednoduché.
Já tuhle dobu beru jako výzvu k tomu udělat zase další krok kupředu a něco nového se naučit. A i když nadávám, že je to všechno těžký, nakonec jsem vděčná i za situaci, která nastala. Naučilo mě to novým věcem a celý Institut se dokázal velmi rychle adaptovat. Mám z toho radost.
Jak vaše klasické kurzy teď vypadají a budou muset studenti po konci opatření něco dohánět i offline?
Studenti dlouhodobých kurzů ihned po otevření ateliéru nastoupí do praxe a vrhnou se na realizace. Díky uzavření a přechodu do onlinu teď absolvovali samou teorii, kterou měli ve stanovený čas, ve kterém byli zvyklí chodit k nám do ateliéru. A všechny víkendové a jednodenní workshopy pro veřejnost se jen posunuli a přihlášení čekají na nové termíny. Ale například seminář Základy módního byznysu nebo základy oděvního designu jsme jen převedli do onlinu a termíny zůstaly. Je to kurz od kurzu.
Každopádně už teď se těšíme, že snad brzy znovu otevřeme a budeme dál pokračovat v tom, co máme rádi a to je vzdělávání a předávání zkušeností těm, kteří mají ambice to v našem oboru dotáhnout daleko!
foto: Institut módní tvorby