Rozhovor s návrhářkou Mirkou Talavaškovou nejen o její úspěšné značce Talabaya a vášni pro kultury napříč kontinenty.

talabaya-01
                                                                                                              
foto: Lukáš Dvořák | Talabaya


Vystudovala jste návrhářství. Zajímala vás móda už od dětství nebo to byla delší cesta?

Od dětství mě svět látek a oblečení fascinoval, a to vše ještě umocnil fakt, že má maminka navrhovala pro Vambereckou krajku, já tak byla přímo u zdroje procesu tvorby. Milovala jsem, když maminka kreslila, jak si hrála s látkami, a jak jí samotné to vždy slušelo, protože si šila sama, takže už někdy kolem 4 let jsem si řekla, že budu dělat to co ona. 

 

Kromě pražské UMPRUM jste studovala i v mekce módy, v Paříži. Co nejpodstatnějšího vám dala tato zahraniční zkušenost? A jak vzpomínáte na léta v pražském ateliéru?

Paříž mi dala mnoho zkušeností, hlavně z Ateliéru du Sartel, kde jsem měla pracovní stáž. A pomohla mi zbavit se jakéhosi pokřiveného přesvědčení, že v zahraničí jsou nutně všichni vždy lepší než my tady. Já jsem naopak viděla, jak naši studenti předčili ty francouzské nejen v nápadech, ale i v komplexních dovednostech, jako byla kresba, tvorba střihů, modelování, šití a vlastně i celkový všeobecný přehled nejen z našeho oboru.

To, co nám v Čechách chybí, je to přirozené prostředí módy a bohužel i ztráta zaběhnutého oděvního a textilního průmyslu, které by mnohé usnadnilo.

Léta na UMPRUM ale byla skvělá. Měla jsem velké štěstí na vedení pod taktovkou pana profesora Ťapťucha, který díky tomu, že žije dlouhé roky v Paříži, dokázal nám studentům předat jasný obraz toho, jak to v našem oboru chodí. Dodnes mnou rezonuje spousta jeho rad a doporučení.

  talabaya-05
                                                                                                                  foto: Lukáš Dvořák | Talabaya


Mottem Vašich kolekcí je fúze západního a východního světa, jak tato myšlenka vznikla?

Neřekla bych, že je mi mottem jen tato fúze. Je to ale v současnosti velký zdroj mé inspirace. Mou vášní jsou však rozličné kultury obecně. Miluju to, jak různé národy vkládají své dědictví do oděvu, jak pracují s barvami, vzory a samotnými střihy, každý detail má své opodstatnění s ohledem na místo, historii a dobu.

Mezníkem ke vzniku Talabayi a silnou inspirací zemí Blízkého východu byla klientka, která se stěhovala za prací do Rijádu v Saudské Arábii. Ta mě oslovila, abych jí vytvořila garderobu, která by dodržovala místní standardy, ale zároveň by si mohla zachovat svou identitu. A tak vznikly modely, které propojovaly dvě kultury: Arabskou a Evropskou. Tehdy vznikla Talabaya. Ta je však určená ženám z celého světa, které milují modest fashion stejně vřele jako já.

 

Vaše kolekce jsou synonymem elegance a minimalismu, jaké jsou klientky, které vaši módu nosí?

Odpovím citátem.

“Vaše šaty by měly být těsné natolik, aby ukázaly, že jste žena, ale volné dostatečně, aby ukázaly, že jste dáma.” To je přesně to, co miluju na "modest" stylu, a to je také to, co ke mně přivádí mé klientky. Můžete si tak udělat jasnou představu ženy, která si přesně toto uvědomuje.

 

talabaya-mirka
                                                             Návrhářka Mirka Talavašková  | foto: archiv


Které materiály při tvorbě svých kousků preferujete?  

Preferuji takové materiály, které naplňují nejčastější požadavky mých klientek, a to je nemačkavost, snadná údržba, ale přitom efektní a tělu příjemný materiál. Což jsou vlastnosti především směsových materiálů a umělých vláken. Samozřejmě ale pracuji i s přírodními materiály jako je kašmír, hedvábí nebo len.

 

Co je vám ze samotného procesu tvorby nejbližsí? Vznik modelu “na papíře”, modelace či  samotné šití? Usedáte i dnes s nadšením ke stroji?

Směrodatný je pro mě materiál, přizpůsobuji  se jeho pohybu a vlastnostem. Mám svou vizi kolekce, ale to, jak samotné modely budou přesně vypadat, určí až zkoušky z vybrané látky. Takže nejvíc mne asi baví modelace a tvorba makety. Ke stroji už téměř nesedám, nemám na to čas, ale šít umím! Maminčiny krejčové mě učily šít od mých 12 let, kdy jsem k ní začala chodit na brigádu a musím říci, že mám zažité triky a postupy, které se dnes už ani na školách neučí.

 

  talabaya-04
                                                                                                                       foto: Lukáš Dvořák | Talabaya


Světem módy rezonuje v posledních letech především téma udržitelnosti, jak vás oslovilo? V čem případně změnil tento trend váš přístup k navrhování?

Udržitelnost vidím hlavně v nakupování a pořizování si oděvu s rozmyslem. Nemusíte mít plné skříně “hader”,  toto slovo používám záměrně. Stačí mít pár kvalitních promyšlených kousků, které se dají kombinovat navzájem a s různými doplňky tak, že změníte vzhled a účel outfitu. Toto vnímám jako základ. Stačí si i uvědomit, kdo jsem, co mě vystihuje a šatník tomu podřídit. Já s oblibou říkám, že si obléknete duši. Lze to rozklíčovat a tento proces mě také moc baví při práci s klientkami.

 

Máte mnoho zahraničních klientek, jak probíhá komunikace při tvorbě konkrétního modelu “na dálku”? 

Komunikujeme hlavně přes whatsapp, kde můžeme sdílet fotky, videa, hlasové zprávy a pokud nejsou ze zemí, kde je tento způsob komunikace zablokován, tak si můžeme volat i mít videocally. Tedy naprostý komfort, samotná absence klienta při vzniku modelu mi tedy nevadí. Klientka se většinou podívá na kolekci, já jí představím další materiálové možnosti a ona si vybere barvu, střih šatů, případně uzpůsobíme nějaký detail ve střihu tak, jak si přeje. Pak ji průběžně dokumentuji vznikající práci - nastehovaný model, detaily a hotový model, aby si ještě před odesláním mohla případně něco doupravit.

 

  talabaya-03
                                                                                                                    foto: Lukáš Dvořák | Talabaya


Na čem nyní pracujete, na co se můžeme od vaší značky Talabaya v brzké době  těšit?

Pracuji na nové strategii pro Talabayu. Svět po kovidu bude jiný. Jde masivně do online prostředí a já se musím této změně přirozeně podřídit. 

Více se budu soustředit pouze na určitý typ oděvu, to v online prodeji vidím jako klíčové, vhodně zvolit produkty na prodej, abyste maximálně omezili vrácené zakázky z důvodu, že nesedí přesně na konkrétní postavu.

Začínám se poohlížet po nové inspiraci, ale ještě zůstanu na Středním Východě.

Čeká mne dokončení návrhu kostýmů pro hostesky EXPO2021 v Dubaji, které bylo odloženo a kde spolupracuji také s Hedvou Český brokát a firmou Tonak.

V říjnu jsem ještě stihla otevřít nový ateliér, kde jsem kromě zakázkové tvorby také chtěla pořádat pravidelná setkávání s mými klientkami a zajímavýmI hosty, k tomu sklenka prosecca a ta správná ženská nálada. Věřím, že na jaře 2021 si je začnu uskutečňovat.

Mám i další plány, které by se měly dít hlavně v zahraničí, ale s jejich zveřejněním raději počkám, protože nechci Boha rozesmát. :))

@talabayadesign