Červené víno, make-up, čokoláda? Přinášíme Vám praktické tipy, jak se těchto nepříjemných skvrn zbavit
CITRON
Osvědčený pomocník v boji se skvrnami různého původu! Kyselina citronová obsažená ve šťávě má bělicí účinky. Dobře vyčistí např. skvrny od potu: Kyselinu citronovou rozpustíme v horké vodě, oděv do ní asi na hodinu namočíme a pak obvyklým způsobem vypereme. Pomáhá i na skvrny od červeného vína: Skvrnu potřeme čerstvým citronem a posypeme solí. Jakmile se sůl kompletně vsákne do vína, vypereme textilii v pračce. Upozornění: Zejména u tmavých látek tuto metodu nejprve vyzkoušíme na málo viditelném místě.
EUKALYPTUS
ŽLUČOVÉ MÝDLO
Za malý zázrak mezi čisticími prostředky platí žlučové mýdlo – směs jádrového mýdla a jelení žluči. Účinkuje na mastné, škrobové, krvavé, ovocné a inkoustové skvrny a také na skvrny bílkovinného původu, a to prostřednictvím kyseliny taurocholové a glycholové. Ušpiněné místo se navlhčí, přípravek se důkladně vetře do skvrny a textilie se vypere v pračce. Žlučové mýdlo je biologicky odbouratelné, vhodné i pro alergiky.
SODA
Prací soda (prášková nebo krystalická) působí alkalicky (zásaditě), vytváří louh, který rozpouští špínu a mastnotu. Textilie s většími ušpiněnými plochami doporučujeme před praním celé namočit do lázně se sodou, případně fleky předem ošetřit menším množstvím sody.
PRÁŠEK DO PEČIVA
Kypřicí prášek obsahuje kypřicí látku natrium-hydrogenkarbonát s podobnými účinky, jako má soda na praní (natron), která patří ke klasickým bělicím činidlům. Do pračky vsypeme 1 až 2 sáčky kypřicího prášku současně s pracím přípravkem, prášek působí na zašedlé či zažloutlé prádlo (záclony), límce, zpocené okraje a mastné skvrny: ušpiněné místo můžeme také navlhčit, posypat práškem, nechat působit a pak vyprat.
ASPIRIN
Oceníme ho nejen při bolení hlavy, ale také proti skvrnám od krve. Účinná látka kyselina acetylsalicylová (ASS) má schopnost ředit krev, a tím bránit vzniku krevních sraženin. Jejím působením získává krev tekutou konzistenci a aspirin tak může proniknout i k zaschlým krevním skvrnám. Tablety s kyselinou acetylsalicylovou rozpustíme v trošce vody, skvrnu namočíme a vypereme ve studené vodě. Alternativně lze použít i „vitamin C“.
MLÉKO
I mléko funguje jako rozpouštědlo skvrn. Mikroorganismy a enzymy, které jsou v něm obsaženy, zabraňují příliš silnému ulpění kyseliny tříslové v textilních vláknech – je-li mléko použito ihned, účinkuje na skvrny od červeného vína, kávy, čaje, coly, ovoce, zeleniny, ovocných šťáv a trávy. Skvrnu navlhčíme mlékem, necháme působit přes noc a pak vypereme obvyklým způsobem.
KOSTKY LEDU
Voda má neobyčejnou čisticí sílu! A je-li navíc ve formě ledu, je tato síla ještě znásobena, čehož se dá dobře využít při čištění skvrn od krve a čokolády. Všeobecně se ví, že oba typy skvrn by se vždy měly prát ve studené vodě. Ještě účinnější jsou kostky ledu, s nimiž se při odstraňování skvrny pohodlně pracuje. Zlaté pravidlo: Čím dřív se s „ledovým“ čištěním začne, tím větší šance na úspěch.
KŘÍDA
Křída je tajnou zbraní proti mastným skvrnám. Jemně zrnitý, měkký materiál obyčejné tabulové křídy dobře saje tuk z majonézy, oleje a másla. Pro odstranění skvrny je nutné postižené místo silně pomalovat křídou a tu nechat působit. Pak se křída vykartáčuje a textilie ručně vypere v teplé vodě nebo v pračce. Tip: Křídou lze odstranit i mastné skvrny z kůže: Křída se nanese a po chvíli působení se vykartáčuje jemným kartáčem.