Potýkáte se při šití s nějakými potížemi?
V naší poradně se zaměříme na běžné problémy, se kterými se můžete setkat...
Foto: Depositphotos
1. Proč se při šití kůže trhá nit?
Při šití tvrdých materiálů je nit extrémně zatěžovaná, proto doporučujeme používat speciální jehlu (např. Prym) a nit na kůži (např. zipworld.de). Na trhu jsou běžně dostupné nitě jak pro strojové, tak pro ruční šití, přičemž nit na ruční šití je potažena voskem a díky tomu je velmi odolná.
2. Vytrhnul se nýtovací knoflík?
V takovém případě ho kompletně odstraníme a dírku sešijeme. Z rubové strany nažehlíme vlizelín, podložíme kouskem látky a teprve potom prorazíme novou dírku. Abychom předešli protržení, je dobré oblast uchycení nejprve pečlivě zpevnit. Při opravě nepromokavých materiálů použijeme místo látky pásku (např. Repair Tape od McNett). Stejný postup platí také pro nýtky a očka.
3. Proč se vytahují z hedvábí nitky?
Většinou se jedná o chybu jehly – buď je příliš silná, nebo není dostatečně ostrá. Pro jemné hedvábí či šifon je nejlepší zvolit speciální mikrotexové jehly o síle 60 (např. Organ). Důležité: Při šití podobně jemného materiálu je vhodné používat vždy novou jehlu. Jehla bude snadněji pronikat, když látku lehce napneme.
4. Vysoká teplota při žehlení?
U přírodních vláken jako bavlna otisky žehličky nejprve opatrně potřeme octem a položíme na ně kousek tkaniny. Poté z rubu (u švů pod přídavky) vyžehlíme dosucha a povrch zdrsníme měkkým kartáčkem. U polyesteru často nelze nic zachránit, pomůže jen aplikace na zakrytí poškozeného místa.
5. Žerzej se příliš vlní?
Na tento problém existuje jednoduchá rada: Před šitím nažehlíme na záložku pruh elastického vlizelínu (např. H608 od Freudenberg), a tím zamezíme vytahování. Ke zpevnění nařasených partií nebo při šití plavek nám dobře poslouží také speciální guma (např. Framilastic od Freudenberg), která se netrhá a je odolná proti chloru.