Toužíte po batikovaném kousku, ale ne a ne sehnat ten správný materiál? Vyrobte si jej!
Barvení látek zažívá znovuzrození. Batikované či jinak barevně výrazné textilie i modely slaví nový comeback a my víme, jak si ty nejlepší vzory vytvořit i doma.
Comeback barev
Znáte styl barveni dip – dye? Jestli ne, tak zpozorněte: Tento druh barvení totiž vytváří překrásné barevné přechody na bavlně, lnu a dokonce i na velejmeném hedvábí. Toužíte-li tedy po unikátních vzorech, stačí pár jednoduchých triků a vaše nová vlastnoručně vzorovaná textile pro volnou tvorbu je na světě!
Co budete potřebovat?
Materiál:
- Barva na textil
- ustalovač
- textilie
- miska
- vařečka
- gumové rukavice
- pracovní oděv
- ochrana na podlahu
- gumičky
- provázek
- stahovací pásky
- pro větší textilie sušák na prádlo
- ramínko na šaty
Jak na to:
1. KROK:
Textilii omotáme a pevně svážeme provázkem, gumičkami nebo stahovacími pásky. V převázaném místě barva k textilii nepronikne, když však přece, tak jen trochu. Čím pravidelnější vzdálenosti mezi omotanými místy, tím symetričtější vzor.
2. KROK:
Připravíme si barvicí lázeň (nebo několik v různých odstínech). Barvení se provádí při 60 stupních. Do misky nalijeme 4 litry vroucí a 2 litry studené vody. Barvu přidáváme postupně, dokud lázeň nezíská požadovaný odstín.
3. KROK:
Textilii vložíme, popřípadě zcela ponoříme do barvicí lázně na zhruba 45 až 60 minut a občas promícháme vařečkou.
4. KROK:
Větší kousky barvíme ve vaně, přitom na zavěšení můžeme použít například sušák na prádlo nebo tyč umístěnou mezi dvěma židlemi.
5. KROK:
Po obarvení ještě svázanou textilii dobře opláchneme pod tekoucí vodou, dokud z ní nepoteče úplně čistá voda.
6. KROK:
Aby se při nošení či praní barva z oblečení neuvolňovala, je třeba ji zafixovat. Použijeme 1 balení ustalovače na 8 až 10 litrů studené vody. Do takto připravené lázně umístíme svázanou textilii na 15 minut.
7. KROK:
Poté provázek, gumičky či vázací pásky odstraníme a textilii dobře propereme v čisté vodě.
A máte hotovo!