Rady a tipy při nákupu, stříhání, šití i žehlení

uvodni

Foto: Blasius Erlinger, dívčí šaty 134, Burda Style 5/2016

Chcete-li si ušít oděv z kůže, je třeba se seznámit s některými odlišnostmi, které je při zpracování tohoto materiálu nutno respektovat. Pokud všechna doporučení dodržíte, nezdaru se určitě obávat nemusíte.

 

NÁKUP
Před nákupem kůže se poraďte s odborníkem, abyste si pro zvolený střih vybrali skutečně odpovídající druh usně, protože nabídka zahrnuje bezpočet typů od nejjemnějších rukavičkářských usní až po kůže vhodné na kabelky a opasky.

 

Údaje o spotřebě kůže je třeba chápat pouze jako orientační, jelikož jednotlivé usně bývají různě velké a různě tvarované. Navíc mohou  vykazovat různé nerovnosti, drobná poškození či rozdílnou tloušťku. Abyste zjistili přesnou spotřebu, vezměte si s sebou na nákup kůže kompletní papírový střih. Podle údajů v pracovním návodu si předem zhotovte střihy na všechny rovné díly jako např. pásek, opasek apod., které jsou v pracovním návodu uvedeny malými písmeny pod heslem „Stříháme“. Na jednotlivé střihové díly si navíc poznamenejte, kolikrát je budete muset stříhat. Velikost kůží je uvedena ve čtverečních stopách (jedna čtvereční stopa = 30 x 30 cm) a mimo to je jejich délka i šířka také v centimetrech.


foto6

Foto: Nikol Bartzoka, sukně 110, Burda Style 8/2016

 

STŘÍHÁNÍ
Před stříháním si na kůži vyznačte všechna tenká a proděravělá místa a při stříhání pokládejte papírové střihové díly na zadní (rubovou) stranu kůže. Pamatujte také na to, že některé díly, např. rukávy, musíte stříhat zrcadlově. Protože kůže nemá směr vlákna, znamená to, že papírové střihové díly na ni můžete pokládat velmi úsporně. Počítejte však  s tím, že v příčném směru se kůže  vytahuje více než ve směru podélném, a proto ani z úsporných důvodů nikdy nestříhejte např. jeden díl ve směru podélném a druhý ve směru příčném, neboť nejpozději při nošení by vás tento nedostatek nepříjemně překvapil. U velurové kůže dbejte na směr vlasu a díly stříhejte tak, aby vlas probíhal shora dolů. 


Jakmile jsou všechny papírové střihové díly na kůži správně rozmístěny, přilepte je pomocí lepicí pásky  a všechny linie a značky zakreslujte propisovací tužkou nebo obyčejnou měkkou tužkou. Není-li uvedeno jinak, zakreslete také přídavky na švy a záložky.

 

Tip
Vyznačíte-li všechny přídavky stejně široké, usnadníte si tím pozdější šití.


foto8

Foto: Michael Munique, bluzon 414, Burda Plus 2/2016

 

VÝZTUHA
Jako nejvhodnější výztuhu doporučujeme speciální vlizelín na kůži LE 420 (Freudenberg), který nažehlujte při mírné teplotě. Máte-li k dispozici velmi tenkou kůži, je tímto vlizelínem možno vyztužit i celé plochy jednotlivých dílů. Budete-li vyztužovat pásek, pak na něj nažehlete nejprve vlizelín LE 420 a až potom  výztuhu do pásku, která snese vyšší teplotu a lépe pak drží.


foto7

Foto: Andreas Baum, sukně 1 B, Burda Easy 1/2016

 

ŠITÍ
Všechny vpichy zanechávají na kůži viditelné stopy. Kůži proto špendlete pouze na švových přídavcích a díly nestehujte. Měkké kůže šijte normální jehlou do šicího stroje (o síle 80 nebo 90). Na silnější kůži používejte speciální jehlu na šití kůže, která je zakončena trojhrannou špičkou. Ukáže-li se během šití, že stroj kůži správně neposunuje (= stehy jsou nepravidelné), doporučujeme použít teflonovou patku. Pokud ji však nemáte, můžete kůži šít i přes hedvábný papír, který se později snadno odstraní.

 

Praktickou pomůckou při šití kůže je také lepicí tužka (např. Pritt, Tessa). Zcela totiž nahradí stehování a je ideální například při našívání kapes, při přišívání záložek nebo zipů – příslušné díly nebo okraje nejprve přilepte a pak přišijte. Záložky, které nepřišíváte, přilepte lepidlem na textil.

 

Tip
Švy jednou sešité již nikdy nepárejte, protože místa vpichu jsou na kůži vidět. Proto doporučujeme ušít si nejprve tzv. zkušební model, nejlépe z kalika nebo  jiné levné látky, a pak jej vyzkoušet. Případné změny a opravy proveďte na papírovém střihu a teprve podle takto upraveného střihu stříhejte díly z kůže.


foto2

Foto: Blasius Erlinger, dívčí šortky 135, Burda Style 5/2016

 

ŽEHLENÍ
Kůži žehlete pokud možno z rubu, a to mírně teplou žehličkou a výhradně bez napařování. Žehlete přes suchý kus plátna a vždy nejprve proveďte zkoušku na malém zbytku kůže.


foto9

Foto: Michael Munique, kabátek 419, Burda Plus 2/2016