Kdy je ta nejlepší doba začít s kapesným a jak k němu přistoupit, aby nenadělalo víc škody než užitku?
Foto: Pixabay.com
Máme pro vás pár rad a postřehů z praxe, které vám pomohou ujasnit si všechny otázky, co se vám honí hlavou ohledně kapesného.
S kapesným začněte ideálně s nástupem do školy
Odborníci se shodují, že s kapesným byste měli začít nejlépe hned zkraje nástupu do školy, tedy ve věku 6 nebo 7 let. Právě tato doba je specifická v tom, že dítě už si pouze nehraje, ale začínají mu povinnosti, které si musí plnit. S tím přichází i zodpovědnost k plnění úkolů a vy tento čas využijte k tomu, abyste dítě naučili hospodařit s penězi. Jestliže jste až dosud nebrali potomka na nákupy, abyste měli klid, teď ho s sebou určitě brát začněte. I to, že vás bude sledovat během nákupů a budete si povídat, co kolik stojí, je součástí výuky finanční gramotnosti.
Mladšímu školnímu dítěti postačí 200 Kč měsíčně
Jen dávat kapesné nestačí. S dítětem musíte o penězích mluvit. Důležitá je i pravidelnost. Mladší školní děti mohou dostávat 200 Kč měsíčně, starší pak dvojnásobek. Vždy záleží na finančních možnostech konkrétní rodiny. Pokud chcete s kapesným začít už u 5letého dítěte, postačí pár desetikorun měsíčně. Menšímu dítěti dejte peníze do ruky, ať si zkusí samo koupit zmrzlinu u stánku, a buďte tam s ním pouze jako opora. Dítě si začne postupně uvědomovat hodnotu peněz. Základ, který musíte dítě naučit, je, že peníze nerostou na stromě, ale rodiče je musejí vydělat v práci.
Kdy jsou lepší peníze v prasátku a kdy založit dětský účet?
Pro menší děti je určitě praktičtější, když dostávají peníze fyzicky a mohou si je ukládat do prasátka. Skládají pak korunku ke korunce a mohou se díky tomu naučit i počítat. Není oblíbenější hra než na obchod, kde budou děti platit skutečnými penězi. Staršímu dítěti založte dětský nebo později studentský účet. Platební kartu vydávají banky od 8 let. V případě dětského účtu je hospodaření s penězi trochu složitější, protože je dítě nemá fyzicky u sebe. I to je ale součástí učení počítání a hospodaření.
Kapesné dávejte pravidelně a nepodmiňujte ho chováním dítěte
Možná si kladete otázku, zda by se mělo na kapesném odrazit, když dítě zlobí nebo přinese špatnou známku. Odpověď zní ne. U kapesného dbejte na pravidelnost. Nemělo by být podmíněno chováním nebo známkami. Dítě by zkrátka mělo dostat každý měsíc stejnou částku, se kterou bude hospodařit. Může si ale vydělat extra peníze, a to například když pomůže v domácnosti, umyje auto, dojde na menší nákup nebo se mu ve škole něco výjimečného povede. Příjmem navíc mohou být i peníze, které dostane od příbuzných k svátku či narozeninám. Pamatujte si, že prostřednictvím kapesného připravujete dítě na dospělost, kdy už bude muset s vydělanými penězi vyjít bez vaší pomoci.