Po ránu sice ještě mohou ojediněle překvapit přízemní mrazíky, denní teploty ale pomalu začínají stoupat ke dvaceti stupňům. A začátek května znamená jediné – léto se blíží a je čas zahájit grilovací sezónu. Máte ale vše připraveno?

  seo-pergola
                                                                                                                                          Foto: Isotra.cz

 

Jak je na tom váš přístřešek?

Kde máte na zahradě vyhrazené místo pro grilování? V případě mnoha starších domů je to místo, které není pro tento účel vhodně uzpůsobené. Jaro je ideálním obdobím k tomu tento stav napravit, na vaší zahradě může letos stát nová bioklimatická pergola.

A co je to bioklimatická pergola? Jde o moderní, zpravidla hliníkovou konstrukci. Oproti dříve převládajícím pergolám má bioklimatická pergola mnoho výhod. Střešní lamely lze například elektricky ovládat. A to do té míry, že v případě deště lze střechu zcela utěsnit a voda poté stéká odvodovými kanálky.

Pokud vás tedy potká v létě nečekaná přeháňka, nemusíte se příliš stresovat, zkrátka zatáhnete střechu a můžete nerušeně pokračovat v pobytu venku.

 

Omyli jste na podzim gril?

Možná to znáte sami. Ve spoustě rodin jde o takovou každoroční klasiku. Na podzim si říkáte, že ještě přijde babí léto a uspořádáte závěrečnou grilovačku. Jenže příroda má jiný názor a místo posledních teplých dnů přijdou dny sychravé.

A gril zůstane neomytý uskladněn v zahradním domku, což si uvědomíte až na jaře. V nejhorším případě to zjistíte až ve chvíli, kdy zahajujete sezónu letošní. Proto raději včas překontrolujte jeho stav a v případě potřeby dejte vše do pořádku.

Základem je umytí roštu od zbytků připálenin a od mastnoty. V případě plynových grilů může být potřeba také vyměnit plynovou bombu za novou.

Někdy zjistíte, že na grilu už zapracoval zub času – kovové prvky jsou zkorodované, dřevěné zase začínají trouchnivět. Možná vás proto čeká nákup grilu nového, který byste neměli nechávat na poslední chvíli.

 

Údržbu si žádá i nábytek

Další důležitou součástí každého grilovacího zázemí je zahradní nábytek. I v případě zahradního nábytku platí, že byste se měli na jeho kondici podrobně podívat zavčasu. Ať už máte nábytek kovový, dřevěný, nebo třeba plastový, bude nutné jej minimálně otřít od prachu. Klouby může být nutné promazat a někdy je (v případě kovu a dřeva) i čas na nový nátěr.


Také textilní podušky si vyžadují důkladně očistit
. Dle jejich stáří a způsobu uskladnění je bude potřeba vyprášit, vysát, vyprat, či dokonce nově počalounit. A v těch nejhorších případech je nejlepším řešením pořídit podušky úplně nové.